Melbourne

October 2014 Listings

Art Almanac is the essential guide to Australia’s art galleries – a monthly magazine listing the exhibition schedules of over 550 art galleries throughout Australia, packaged in an easy-to-use format, supported by gallery maps, an artist index, and profiles of current art exhibitions. Melbourne art galleries and their October 2014 exhibition schedules are listed below, for listings of art galleries in other Australian states please use the links above.

Click on a letter to scroll directly to art galleries listed alphabetically:
[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]

Albert Park College Art Show
83 Danks Street, Albert Park 3206.
0410-596-415.
apcollegeartshow@gmail.com
www.albertparkcollege.vic.edu.au
Oct 17 to 19 Gala Opening Night: Fri Oct 17, 7-11pm.
Art Show & Bookfair: Sat-Sun Oct 18 and 19, 10-4pm.
Family Night: Sat Oct 18, 4-8pm (Free).
Book Gala Night tickets at www.flexischools.com.au

Alcaston Gallery
11 Brunswick Street, Fitzroy 3065.
(03) 9418-6444.
Fax 9418-6499.
art@alcastongallery.com.au
www.alcastongallery.com.au
Director: Beverly Knight (member of ACGA), approved to value Aboriginal paintings, ceramics, sculpture, textiles and artefacts for the Cultural Gifts Program.
Tues-Fri 10.00 to 6.00, Sat 11.00 to 5.00 or by appt.
To Oct 10 Ngaachi Paapa – My Mother’s Country by Naomi Hobson, and New Marks – Hermannsburg Potters.
Oct 14 to Nov 7 Race Against Time by Shirley MacNamara, and From The Outside – Julian Poon, Tim Maley, Clive Collender and Katrina Barber.

Alphington Art
Alphington Primary School Gallery
Yarralea Street, Alphington 3078.
(03) 9499-2200.
www.alphinps.vic.edu.au
Mon-Thurs 3.30-5.30, Sat-Sun 1.00 to 5.00.
Oct 24 to 30 (opening Fri Oct 24, 7pm) Alphington Art – an annual community exhibition of work by local artists – sculpture, painting, ceramics, photography and drawing.

Anita Traverso Gallery
7 Albert Street, Richmond 3121.
(03) 9428-7557.
art@anitatraversogallery.com.au
www.anitatraversogallery.com.au
Wed-Sat 11.00 to 5.00 or by appt.
To Nov 22 AT_SALON2 [the 'mini art fair']: Season 3 – twelve artists and designers with a strong focus on process and materials. Read more
See website.

Anna Pappas Gallery
2-4 Carlton Street, Prahran 3181.
(03) 9521-7300.
info@annapappasgallery.com
www.annapappasgallery.com
Director: Anna Pappas (Director of ACGA).
Tues-Fri 10.00 to 6.00, Sat 12.00 to 6.00.

Anna Schwartz Gallery Melbourne
185 Flinders Lane, Melbourne 3000.
(03) 9654-6131.
mail@annaschwartzgallery.com
www.annaschwartzgallery.com
Director: Anna Schwartz.
Tues-Fri 12.00 to 6.00, Sat 1.00 to 5.00 or by appt.
Oct 2 to Nov 8 Pet Cemetery by Kathy Temin.

ARC ONE Gallery
45 Flinders Lane, Melbourne 3000.
(03) 9650-0589.
mail@arc1gallery.com
arcone.com.au
Directors: Fran Clark and Suzanne Hampel (member of ACGA).
Tues-Sat 11.00 to 5.00.
To Oct 25 Because Painting by Peter Daverington.
Oct 28 to Nov 29 Archaeology by Guan Wei.

Art at Linden Gate
899 Healesville-Yarra Glen Road, Yarra Glen 3775.
(03) 9730-1861.
artatlindengate@gmail.com
www.artatlindengategallery.com.au
Fri-Mon 10.00 to 5.00.
Contemporary art including stainless steel sculptures by Ernst Fries.
To Oct 20 Now & Then – Celebrating 25 Years of contemporary art.

Art at St Francis
Contemporary Art
326 Lonsdale Street, Melbourne 3000.
(03) 9663-2495.
bwremmen@bigpond.net.au
Contact: Brigitte Remmen.
Mon-Fri 9.00 to 5.00, Sun 9.00 to 3.00.
Oct 20 to Nov 24 Discovery paintings by Peter Hutchison.

Arts Project Australia
24 High Street, Northcote 3070.
(03) 9482-4484.
Fax 9482-1852.
info@artsproject.org.au
www.artsproject.org.au
Mon-Fri 9.00 to 5.00, Sat 10.00 to 5.00.
For artwork enquiries please contact the gallery. 2014 is Arts project Australia’s 40th Anniversary.
To Oct 4 Julian Martin: Transformer.
Oct 11 to Nov 29 (opening Sat Oct 11, 3-5pm) Now the heart is filled with gold as if it were a purse, curated by Glenn Barkley. The title of this exhibition comes from a song, ‘Tears of Rage’ written by Bob Dylan and Richard Manuel of the Band and recorded in Woodstock during an intense period of creativity in 1967. I profess to not know what Now the heart is filled with gold as if it were a purse means but I know how it feels. I feel it is mostly about love, of a heart filled to the brim, that rattles and shakes and feels fecund. The exhibition is built in a similar way and it is intuitive not structured. It is a lyric I hold in my head and heart when I think about Arts Project. Many of the artists of Arts Project have families that support and love them in a way that is profound and life changing and due to their circumstances these two things, love and family, are fore-grounded in their work in a really direct, unfiltered way. In Now the heart is filled with gold as if it were a purse I want to broaden this out to include other artists who have also made, or make work, about these two important things that touch everyone one of us as people in some way, but which is sometimes hidden due to the cynical nature of much contemporary art.


Bonita Ely, A Mother Shows Her Daughter to the Universe (outer space), 1982, colour photograph, dimensions variable
Courtesy the artist and Milani Gallery, Brisbane.

Atelier451
451 North Road, Ormond 3204.
0428-788-226.
info@atelier451.net
www.atelier451.net
Wed-Sun 1.00 to 7.00.
Sculpture, paintings, drawings and prints for sale. Portrait commissions.
Contact Veronica Petelin.

Australian Centre For Contemporary Art (ACCA)
111 Sturt Street, Southbank 3006.
(03) 9697-9999.
www.accaonline.org.au
Free entry.
Tues-Sun and public hols 10.00 to 5.00, Wed open late till 8.00, Mon by appt.
Oct 10 to Nov 23 Framed Movements – presented by Melbourne Festival in association with ACCA, an exhibition that explores the shifting boundaries between dance and art. A series of performances will accompany the exhibition, including the Australian premiere of New York performance artist Maria Hassabi’s hypnotising Intermission – Ann Carlson & Mary Ellen Strom, Gwenneth Boelens, Lane Cormick, Brian Fuata, Alicia Frankovich, Agatha Gothe-Snape, Nathan Gray, Helen Grogan, Maria Hassabi, Joachim Koester, Paulina Olowska, Jess Olivieri, Hayley Forward & Parachutes for Ladies, Emily Roysdon, Sandra Selig and Lee Serle.
Special Festival opening hours: Fri Oct 10 to Sun Oct 26, Tues-Sat 10.00 to 8.00, Sun-Mon 10.00 to 6.00.

Australian Centre For The Moving Image (ACMI)
T (03) 8663-2200.
info@acmi.net.au
www.acmi.net.au
Daily 10.00 to 5.00.
To Oct 26 Gallery 1: DreamWorks Animation: The Exhibition is ACMI’s largest ever exhibition, featuring over 400 items from DreamWorks’ astonishing collection. In a world premiere event, the studio that brought you the animated classics ‘Shrek’, ‘Madagascar’ and ‘Kung Fu Panda’ is offering unprecedented access to its extraordinary archive. Admission charges apply – avoid the queues and book online.
To Feb 8 Gallery 2: David Rosetzky: Gaps – a new video installation exploring self and identity through speech, movement and dance. Free entry.
Commissioned by ACMI in partnership with Carriageworks, Sydney.


Image courtesy David Rosetzky and Sutton Gallery Melbourne

Australian Galleries
Derby Street
35 Derby Street, Collingwood 3066.
(03) 9417-4303.
Fax 9419-7769.
derbyst@australiangalleries.com.au
www.australiangalleries.com.au
Director: Stuart Purves AM.
Daily 10.00 to 6.00.
To Oct 19 Lohan-Tuka: The Lost White Woman of Gippsland by Rodney Forbes.
Also, Christine Wrest-Smith.
Oct 28 to Nov 16 Greg Johns, curated by Ken Scarlett.
Also, Andrea J Smith. Read more

Australian Galleries
Stock Rooms
28 Derby Street, Collingwood 3066.
(03) 9417-2422.
Fax 9417-3433.
stockrooms@australiangalleries.com.au
www.australiangalleries.com.au
Director: Stuart Purves AM.
Daily 10.00 to 6.00.

Australian Print Workshop Inc.
210 Gertrude Street, Fitzroy 3065.
(03) 9419-5466.
www.australianprintworkshop.com
Director: Anne Virgo.
Tues-Sat 10.00 to 5.00.
Oct 11 and 12 APW Print Fair.
Oct 18 to Nov 22 AWIRANKINI PIJUWA PARLINI MANTAWI New marks – Old friends– a selection of etchings and linocuts by Tiwi Artists associated with Jilamara Arts & Crafts Association.
Produced as a result of APW’s recent visit to Melville Island.

Australian Tapestry Workshop
262-266 Park Street, South Melbourne 3205.
(03) 9699-7885.
contact@austapestry.com.au
www.austapestry.com.au
Free entry to the galleries and shop.
Tues-Fri 10.00 to 5.00.
Guided tours: Wed 11.00 and Thurs 2.00. $10/person, bookings essential.
Self-guided tours $5 during opening hours.
View the weavers and dyer at work on major contemporary art commissions.
Galleries featuring contemporary tapestries designed by Australian artists including John Olsen, Brook Andrew, Angela Brennan, David Larwill and Christine Johnson.
Work on the loom by Imants Tillers and John Olsen.
Visit website for current projects.


^top The Baldessin Press
Printmaking Studio
90 Shaftesbury Ave, St Andrews 3761.
(03) 9710-1350.
0417-377-962.
www.baldessinpress.com
Offering workshops, studio access, art retreats and accommodation.

Beth Hulme Gallery & Studio
646a Nicholson Street, Fitzroy North 3068.
0409-218-164.
www.bethhulme.com
Thurs-Fri 12.00 to 5.00, Sat 11.00 to 4.00.
Oct 17 to Nov 8 (opening opening Fri Oct 17, 6-8pm) Nude – Taisiia Danchenko, Beth Hulme, Amanda Kennedy, Leslie Boonekamp, Imogen Perry, Rowena Doyle and Roz McQuillan.


Beth Hulme, Lillium, mixed media on linen, 76 x 56cm

Bird’s Gallery
236 High Street, Kew 3101.
(03) 9855-0327.
www.birdsgallery.com.au
Mon, Wed, Sat 10.00 to 3.00, Thurs and Fri 10.00 to 5.00.

BLINDSIDE Artist-Run Space
Nicholas Building, Level 7, Room 14,
37 Swanston Street (enter via Cathedral Arcade lifts, cnr Flinders Lane),
Melbourne 3000.
(03) 9650-0093.
info@BLINDSIDE.org.au
www.BLINDSIDE.org.au
Tues-Sat 12.00 to 6.00.
Oct 1 to 18 Gallery 1: Free Organum by Michael Prior and Stop Cycle by Benjamin Ducroz.
Gallery 2: Gross Domestic Value by Preyada Apiwattanatam.
Oct 22 to Nov 8 Gallery 1: The Sculptor’s Photograph by Emma Hamilton.
Gallery 2: Backtracking by bread trail by Eugenia Raftopoulos.

Bolin Bolin Gallery
At Bulleen Art & Garden
6 Manningham Road West, Bulleen 3105.
(03) 8850-3030.
www.gallery.baag.com.au
Daily 9.00 to 5.00.
Oct 3 to 26 Churinga Arts – Happy Laughing 2 – an exhibition of pottery, art and mosaics by the participants of St John of God Disability day service – Churinga Pottery.

Box Hill Community Arts Centre
470 Station Street, Box Hill 3128.
(03) 9895-8888.
bhcac@whitehorse.vic.gov.au
www.bhcac.com.au
Sept 30 to Oct 5 Contemporary Women Painters.
Oct 7 to 12 Needlework Tapestry Guild of Victoria.
Oct 14 to 26 Art Without Borders – A Migrants Journey in Textiles.
Oct 28 to Nov 2 Global Art Project for Peace.


Carol Ng, Box Hill Community Arts Centre, Art Without Borders 2014

Bridget McDonnell Gallery
Carlton
130 Faraday Street, Carlton 3053.
(03) 9347-1700.
bmcdgallery@bigpond.com
www.bridgetmcdonnellgallery.com.au
Wed-Fri 11.00 to 5.00, Sat-Sun 12.00 to 5.00 during exhibitions only.
Over 200 fine early and modern paintings, drawings and prints always on show.
To Oct 31 Celia Perceval: From the Grampians to the Gulf Country – 30 years of landscapes.


Celia Perceval, Landscape, Mt Isa, oil on board, 92 x 122cm

Bridget McDonnell Gallery
Hampton
392 Hampton Street, Hampton 3188.
(03) 9598-8398.
mail@bmghampton.com.au
www.bridgetmcdonnellgallery.com.au
Wed-Fri 11.00 to 5.00, Sat-Sun 12.00 to 5.00.
To Oct 11 From Zimbabwe by William Sykes.


William Sykes, Reflections on the Zambezi River, Mana Pools National Park, Zimbabwe, oil on canvas, 76 x 113cm

Brightspace
8 Martin Street, St Kilda 3182.
(03) 9593-9366.
www.brightspace.com.au
Wed-Sat 12.00 to 6.00, Sun 1.00 to 5.00.
Oct 30 Annual Auction 2014 Artists for Kids Culture.
Preview Afternoon Tea: Sun Oct 26, 2pm. Auction night: viewing Tues Oct 30 from 6.30pm.

Brunswick Arts Space
2A Little Breese Street, Brunswick 3056.
www.brunswickarts.com.au
Thurs-Fri 2.00 to 6.00, Sat-Sun 12.00 to 5.00.
To Oct 5 As You Like It: Spark – for the Melbourne Fringe Festival.
Oct 18 to Nov 2 Two Thousand and Four – the 10 year anniversary show for Brunswick Arts Space.

Brunswick Street Gallery
Nine galleries under one roof
322 Brunswick Street, Fitzroy 3065.
(03) 9942-3141.
mark@bsgart.com.au
www.bsgart.com.au
Tues-Sun 10.00 to 8.00.
Oct 3 to 16 (opening Fri Oct 3, 6pm) Painting 2014 a group exhibition.
Also showing Joanne Braddy, Chantel Schott, Tanya Myshkin, Nikki Jackson, Mark Bosmans, Donna Beningfield, and Curio – Petra Nicel, Amber Smith and Caitlin Watson.
Oct 17 to 30 Click 2014 open photo competition.

Bundoora Homestead Art Centre
7-27 Snake Gully Drive, Bundoora 3083.
(03) 9496-1060.
bundoorahomestead@darebin.vic.gov.au
www.bundoorahomestead.com
Free admission.
Wed-Fri 11.00 to 4.00, Sat-Sun 12.00 to 5.00.
Oct 3 to Dec 7 Coming Home. Read more

Busybird Publishing Studio Gallery
2/118 Para Road, Montmorency 3094.
(03) 9434-6365.
0416-157-281.
www.busybird.com.au
Tues-Fri 10.00 to 4.00, Sat 10.00 to 3.00.


^top Cambridge Studio Gallery
52 Cambridge Street, Collingwood 3066.
(03) 9486-0169.
0413-537-532.
info@cambridgestudiogallery.com.au
www.cambridgestudiogallery.com.au
Wed-Sat 11.00 to 5.00.
To Oct 4 She Is by Ness Alexandra.
Oct 8 to 25 (opening Sat Oct 11, 2-4pm) First View by Guy Morgan – winner of the ‘Who Is looking at You’ 2014 portrait prize. Guy Morgan, Sydney award winning artist, brings to Melbourne his collection of abstracts, landscapes, portraits and nebula works. Read more
Oct 20 to Nov 15 (opening Sat Nov 1, 2-4pm) heaven is as low as earth works by Magdallene Ektoras – an abstract artist who is one of only two foreign artists recognised in 2004 for their contribution to abstract art in Shanghai where she resided for over a decade. She has received particular acclaim for her mono types constructed with acrylic on rice paper.

Chapel On Station Gallery
Cnr Station Street and Ellingworth Parade,
Box Hill 3128.
(03) 9890-5810.
chapelgallery@tpg.com.au
www.chapelonstationgallery.org.au
Free entry.
Tues-Fri 11.30 to 3.00, Sat 1.00 to 4.00, Sun 4.30 to 7.00.
Oct 2 to 15 Jack Lewis.
Oct 16 to 29 Painting and sculpture by The Eclectics – see website for details.
Oct 30 to Nov 12 Suburban Spaces by Michael Donnelly.

Chapter House Lane
Entry via Flinders Lane, Melbourne 3000.
chapterhouselane.org.au
Oct 2 to Nov 2 Lane Charles by Charles O’Loughlin and Lane Cormick.

Charles Nodrum Gallery
267 Church Street, Richmond 3121.
(03) 9427-0140.
gallery@charlesnodrumgallery.com.au
www.charlesnodrumgallery.com.au
Director: Charles Nodrum (member of ACGA).
Tues-Sat 11.00 to 6.00.
To Oct 11 Abstraction 13 – Kemp, Halpern, Olitski, Partos, Blanchflower, Lewis, Woods, Upward, Aspden, Jackson, Persson, Idiens, Doolin, Christofides, Adamson-Pinczewski, Ball, Brown, Milliss, Dawes, Groves, Wickham, Sequeira, Harley, Robertson-Swann, Hickey, Hirschmann, Rankin, Larter, Lambert, Beard, Palliser, Hodgkinson, Rose, Johnson, Hunter, Selwood, Redpath and Richmond.
Oct 16 to Nov 8 Shane Jones.

Chinese Museum
22 Cohen Place, Melbourne 3000.
(03) 9662 2888.
www.chinesemuseum.com.au
Adults $8.00, Conc. $6.00.
Daily 10.00 to 5.00.
One temporary exhibition gallery (available for hire) and six permanent exhibition galleries.
To Dec 19 Chinese ANZACs untold stories of Chinese-Australian war contributions.

Collingwood Gallery
292 Smith Street, Collingwood 3066.
0411-650-399.
manager@collingwoodgallery.com.au
www.collingwoodgallery.com.au
To Oct 9 Variations On A Rose Pergola & Other Images by Victor Rubin. Open daily 12.00 to 5.00.
Oct 10 to 23 (opening Sat Oct 11, 5-7pm) ENVIRONS: Recent Landscapes in oils & watercolours by Anthony Bowles. Daily 12.00 to 5.00. Info: 0421-043-626.
Oct 24 to Nov 6 (opening Fri Oct 24, 6pm) Recent Paintings by Dorothy Lipmann. Daily 11.00 to 6.00. Info: 0402-236-232. E dot.lipmann@hotmail.com.

Colour Factory Gallery
409-429 Gore Street, Fitzroy 3065.
(03) 9419-8756.
gallery@colourfactory.com.au
www.colourfactory.com.au/gallery
Mon-Fri 9.30 to 5.00, Sat 1.00 to 4.00.

Contemporary Art Society of Victoria Inc.
CAS Inc. PO Box 283, Richmond 3121.
(03) 9428-0568.
0407-059-194.
mail@contemporaryartsociety.org.au
www.contemporaryartsociety.org.au
A non-profit art society run by artists, for artists, established 1938.
See 500+ works in our online exhibitions.
To Nov 14 Contemporary Showcase 11 at Decoy Café & Gallery (map ref 12E), 303 Exhibition St, Melbourne.

Counihan Gallery In Brunswick
233 Sydney Road, Brunswick 3056.
(03) 9389-8622.
counihangallery@moreland.vic.gov.au
www.moreland.vic.gov.au/gallery
www.facebook.com/counihangalleryinbrunswick
Wed-Sat 11.00 to 5.00, Sun 1.00 to 5.00.
To Oct 5 Uneducated – Dan Arps, Simon & Tom Bloor (U.K), Lane Cormick, DAMP, Emily Floyd, Nathan Gray, Dr Peter Hill, Annabelle Kingston, Anastasia Klose, Annette Krauss (N.L), Room 13 (U.K), Kym Maxwell, Sean Peoples, Nick Selenitsch, Antonia Sellbach and Peter Tyndall, curated by Kym Maxwell.
Oct 17 to Nov 9 (opening Thurs Oct 16, 6-8pm) Gallery One: New Forms by Natasha Dusenjko.
Gallery Two: Feral Science by Mitchel Brannan.
Please visit our website for details on our public programs.

Craft
31 Flinders Lane, Melbourne 3000.
(03) 9650-7775.
craft.org.au
Mon-Sat 11.00 to 6.00.
To Oct 18 Magic Dirt by Carly Fischer – sculptural and sound installation explores the strange place the Central Australian Desert occupies in national mythology.
Also, Coverage by Ben Taranto – considers waste and human sprawl, and Place & Time by Christine Cholewa – works in glass depicting observations of everyday life.
Oct 24 to Nov 29 Being ceramics by Kate Jones.
Also, Vestige ceramics by Sarah O’Sullivan, and Pot Culture ceramics by Gerry Wedd.


^top The Dax Centre
The University of Melbourne
Kenneth Myer Building,
Genetics Lane off Royal Parade, Melbourne 3010.
(03) 9035-6258.
info@daxcentre.org
www.daxcentre.org
Director: Emma Last.
Entry by donation.
Wed-Fri 10.00 to 5.00.
The Dax Centre, encompassing the Cunningham Dax Collection, consists of more than 15,000 works on paper, paintings, ceramics and textiles created by people with an experience of mental illness and/or trauma.
To Oct 17 Healing Ways: Art with Intent.
From Oct 23 Raw Emotion: Historical and Contemporary Works from the Cunningham Dax Collection.

Deakin University Art Gallery at Burwood
221 Burwood Hwy, Burwood 3125.
(03) 9244-5344.
Fax 9244-5254.
artgallery@deakin.edu.au
Free entry.
Tues-Fri 10.00 to 4.00, Sat 1.00 to 5.00, closed public hols.
To Oct 18 Lloyd Godman: A PHOTO: synthetic pathway this exhibition traces the evolution of Godman’s practice from traditional photographic techniques through to his innovative suspended rotating living air plant sculptures.

dianne tanzer gallery + projects
108-110 Gertrude Street, Fitzroy 3065.
(03) 9416-3956.
dtanzer@ozemail.com.au
www.diannetanzergallery.net.au
Director: Dianne Tanzer (member of ACGA).
Tues-Fri 10.00 to 5.00, Sat 12.00 to 5.00.
This Is No Fantasy and Dianne Tanzer present: Oct 18 to Nov 8 Paper Trails by Victoria Reichelt and Carly Fischer.

Domain House Gallery
Dallas Brooks Drive (opposite National Herbarium),
Melbourne 3004.
(03) 9650-6398.
friends@frbgmelb.org.au
rbgfriendsmelbourne.org
Mon-Fri 10.00 to 4.00, Sat-Sun 10.00 to 6.00, Sun Nov 9 10.00 to 4.00.
Oct 24 to Nov 9 Art of Botanical Illustration – twelfth biennial exhibition.
All works for sale.

The Duldig Studio
T (03) 9885-3358.
enquiries@duldig.org.au
www.duldig.org.au
Tues and Thurs 10.00 to 4.00, Sat 1.00 to 4.00.
Art Behind The Wire – Karl Duldig bronzes.


^top East & West Art
665 High Street, East Kew 3102.
(03) 9859-6277.
Fax 9859-9206.
www.eastwestart.com.au
Director: Marjorie Ho.
Mon-Fri 11.00 to 6.00, Sat 10.00 to 4.00.
Fine art and antiques.
To Oct 31 Enlightenment: Then and Now – Chinese ink paintings by Buddhist disciple, Zheng Tai Jun from Shenzhen, China.

Eastgate & Holst
Dealers in Fine Art
158 Burwood Road, Hawthorn 3122.
(03) 9818-1656.
info@eastgateholst.com.au
www.eastgateholst.com.au
Mon-Fri 9.00 to 5.00, Sat 10.00 to 4.00.
A fine selection of traditional and contemporary art from leading Australian artists past and present.
To Oct 10 Works from the Studio by Richard Crichton – paintings and works on paper from abstract expressionism to exquisitely drawn and lyrical pastorals.
A not to be missed exhibition from this highly regarded, awarded and talented Melbourne artist.
From Oct 10 the gallery will highlight artworks from their regular exhibiting artists.

Eckersley’s Open Space Gallery
97 Franklin Street, Melbourne 3000.
(03) 9663-6799.
Fax 9663-6721.
melbourne@eckersleys.com.au
www.eckersleys.com.au
Mon-Fri 9.00 to 6.00, Sat 11.00 to 5.00, Sun 12.00 to 4.00.

Eltham Library Community Gallery
Panther Place, Eltham 3095.
(03) 9433-3131.
artsinfo@nillumbik.vic.gov.au
www.nillumbik.vic.gov.au/Things_to_do/Arts_and_culture
Mon-Thurs 10.00 to 8.30, Fri-Sat 10.00 to 5.00, Sun 1.00 to 5.00, closed public hols.
To Oct 6 Who Needs Permission? by Robina Summers and Margaret Summerton.
Oct 9 to Nov 3 Oil, Dust and Turmoil by Jeff Drummond – Drummond’s interest in cars and motorbikes is explored in this series of paintings in a style reminiscent of the underground and populist Lowbrow Art Movement of the 1970s.

Eltham South Fine Art: Studios & Gallery
6 Mt. Pleasant Road, Eltham 3095.
(03) 9439-3458.
info@ElthamSouthFineArt.com.au
www.ElthamSouthFineArt.com.au
Thurs-Sun. Stockroom: Jenni Mitchell, Mervyn Hannan, Piers Bateman, Janet R. Boddy and more.
Sept 28 to Oct 12 Students from the Studios – Jenni Mitchell’s painting students.


^top Fehily Contemporary
3a Glasshouse Road, Collingwood 3066.
(03) 9017-0860.
ask@fehilycontemporary.com.au
www.fehilycontemporary.com.au
Wed-Sat 11.00 to 5.30 or by appt.
To Oct 4 CRUSH by Robert Hague.
Oct 9 to Nov 1 (opening Sat Oct 11, 3-5pm) Stardust In Our Veins by Kate Shaw.

Firestation Print Studio Gallery
2 Willis Street, Armadale 3143.
(03) 9509-1782.
gallery@firestationprintstudio.com.au
www.firestationprintstudio.com.au
Wed-Sat 11.00 to 5.00.
Oct 1 to 18 (opening Sat Oct 4, 3-5pm) GOLDFIELDS PRINTMAKERS: What We Do Best – an exhibition of printmaking from Regional Victoria.
Oct 22 to Nov 8 Urban Landscapes: Kylie Blackley and Friends.

Flinders Lane Gallery
137 Flinders Lane, Melbourne 3000.
(03) 9654-3332.
info@flg.com.au
www.flg.com.au
Director: Claire Harris.
Tues-Fri 11.00 to 6.00, Sat 11.00 to 4.00.
Oct 7 to 25 Never Real, Always True by Christophe Stibio, and Limbo by Miik Green. Read more
Oct 28 to Nov 22 Trying Not To Worry by Marise Maas.
Our extensive stockroom can also be viewed on our website.

       
Left: Christophe Stibio, Sitting by Some Drying Ponds Roberto I Love You, 2014, natural pigments, shredded documents and rice paper on canvas, 110 x 110cm
Right: Miik Green, Xylem Series – Avium 13, 2014, mixed media on aluminium, 108 x 108cm

fortyfivedownstairs
45 Flinders Lane, Melbourne 3000.
(03) 9662-9966.
info@fortyfivedownstairs.com
www.fortyfivedownstairs.com
To Oct 11 The Decorated Self jewellery by Kate Durham.
Also, Pollen sculpture and mixed medium by Ivana Perkins.
Oct 14 to 25 Weather photography by Jo Daniell. Also, Ground Form sculpture by Dayne Trower.
Oct 28 to Nov 8 PILBARA painting and drawing by Geoffrey Falk.


Geoffrey Falk, Water Tower, 2014, oil paint on canvas, 167 x 84cm

 

Frankston Arts Centre and Cube 37 Galleries
27-37 Davey Street, Frankston 3199.
(03) 9784-1896.
www.thefac.com.au
Mon-Fri 9.00 to 5.00, Sat 10.00 to 2.00.
Art After Dark each night dusk til dawn.
To Oct 30 White Street Light Boxes: Gregg Dinah.
The Atrium: Linda Stevenson.
From Oct 7 Curved Wall gallery: Sabra Lazarus.
To Oct 11 Art + Gift Boxes: Emgee, Raw Designs, Sara Catena.
From Oct 21 Glass Cube gallery: Fee Mahy.


^top Gallery #9
9 Johnston Street, Collingwood 3066.
0421-923-557.
donna@gallerynumber9.com.au
www.gallerynumber9.com.au
www.facebook.com/gallerynumber9
Thurs-Fri 11.30 to 6.00, Sat-Sun 12.00 to 6.00, or by appt.
Multiple artists with a selection of works and mediums.
Abstract, Pop art, sculpture, photographic and decorative works on display.


Gerard O’Connor & Marc Wasiak, Bordello, LE C-Type Photograph mounted on aluminium composite backing board,  200 x 126cm

Gallery 6NINE Smith St (ARI)
69 Smith Street Incorporated
69 Smith Street, Fitzroy 3065.
(03)9028-7503.
info@69smithstreet.com.au
www.69smithstreet.com.au
Wed-Sat 11.00 to 5.00, Sun 12.00 to 6.00, Sun 12.00 to 4.00 (subject to change, other times by appt).
To Oct 12 Group Exhibition – Andrew Strang, Gayle Seach and Sisca Verwoert.

The Gallery at Bayside Arts & Cultural Centre
Brighton Town Hall, cnr Carpenter and Wilson streets, Brighton 3186.
(03) 9592-0291.
bacc@bayside.vic.gov.au
www.bayside.vic.gov.au/thegalleryatbacc
Free entry.
Wed-Fri 11.00 to 5.00, Sat-Sun 1.00 to 5.00.
Oct 11 to Nov 23 Grommets, grinds and gnarly dudes.

Gallery Funaki
4 Crossley Street, Melbourne 3000.
(03) 9662-9446.
gallery@galleryfunaki.com.au
www.galleryfunaki.com.au
Director: Katie Scott.
Tues-Thurs 10.00 to 5.00, Fri 10.00 to 6.00, Sat 11.00 to 4.00.
Sept 30 to Oct 25 Assembly by Svenja John.

Gallery Gabrielle Pizzi
51 Victoria Street, Fitzroy 3065.
(03) 9416-4170.
gallery@gabriellepizzi.com.au
www.gabriellepizzi.com.au
Director: Samantha Pizzi (member of ACGA).
Wed-Fri 10.30 to 5.30, Sat 12.00 to 6.00.
To Oct 18 Tjala 2014 – a group exhibition of paintings in association with Tjala Arts.
Oct 23 to Nov 15 Hunting Party: incorporating Barbecue Area – a solo exhibition by Julie Gough.

Gallery Stimuleye
327 Lennox Street, Richmond 3121.
0431-589-526.
s.convey@hotmail.com
www.gallerystimuleye.com.au
Tues-Sat 12.00 to 5.00, or by appt.
Oct 5 to 31 Raw Edge – paintings by three Australian Outsider artists – Sylvia Convey, Tony Convey and Stephen Convey.

The Gallery
St Kilda Town Hall

99a Carlisle Street, St Kilda 3182.
(03) 9209-6777.
curator@portphillip.vic.gov.au
www.portphillip.vic.gov.au/the_gallery.htm
Free entry.
Mon-Fri 8.30 to 5.00.
To Oct 8 Sit With Me – an exhibition by resident artists and musicians from Queens Road Rooming House, Sacred Heart Mission, that invites visitors of all abilities to experience art through mixed media.

Gallerysmith
170-174 Abbotsford Street, North Melbourne 3051.
(03) 9329-1860.
0425-809-328.
www.gallerysmith.com.au
Tues-Sat 11.00 to 5.00.
Oct 2 to 4 (opening Oct 2, 6-8pm) MCollection Art Prize.
Oct 9 to Nov 8 (opening drinks, Sat Oct 11, 4-6pm) Inanna’s Descent by Robbie Harmsworth, and Maw by Jade Pegler.

Gallerysmith Project Space
First Floor, 170-174 Abbotsford Street,
North Melbourne 3051.
(03) 9329-1860.
gsprojectspace@gmail.com
www.gsprojectspace.com
Tues-Sat 11.00 to 5.00. Oct 2 to 18 (opening drinks Sat Oct 11, 4-6pm) The Beauty of small moments by Lee Salomone.

Gee Lee-Wik Doleen Gallery
at Hume Global Learning Centre Craigieburn
75-95 Central Park Avenue, Craigieburn 3064.
(03) 9356-6117.
gallery@hume.vic.gov.au
www.hume.vic.gov.au/gallery
(refer to website).
To Oct 26 Hummus Falafel Refugees – an exhibition of photography and objects by Ahmad Sabra and Zahrah Habibulla.
Oct 30 to Dec 31 Rubaba Haider presents an installation work.

George Paton Gallery
Second floor, Union House, University of Melbourne 3010.
(03) 8344-5418.
gpg@union.unimelb.edu.au
www.union.unimelb.edu.au/georgepaton
Mon-Fri 11.00 to 5.00. Oct 7 to 17 Drawn Drawn – Drawing & Print Media Department VCA, coordinated by Raafat Ishak. Closing night: Thurs Oct 16, 5-7pm.
Oct 21 to 31 Entrance Gallery: CAGE by Youjia Lu. Main Gallery: Holy Lands – Eleanor Louise Butt, Nina Gilbert, Pip Grenda, Melanie Irwin, Gina Nero, Aaron Christopher Rees, Thomas Rennie, Kate Robertson and Jo Scicluna, curated by Jake Treacy. Closing night: Thurs Oct 30, 5-7pm.

Gertrude Contemporary
200 Gertrude Street, Fitzroy 3065.
(03) 9419-3406.
www.gertrude.org.au
Tues-Fri 11.00 to 5.30, Sat 11.00 to 4.30.
To Oct 4 TAHI MOORE, and The collector 12: paroxysm by Mish Meijers and Tricky Walsh.
Studio 12: Charlie Sofo.

Glen Eira City Council Gallery
Cnr Glen Eira and Hawthorn roads, Caulfield 3162.
(03) 9524-3402.
www.gleneira.vic.gov.au
Free admission.
Mon-Fri 10.00 to 5.00, Sat-Sun 1.00 to 5.00, closed public hols.
Gallery closed for renovations until Oct 16, 2014.
Oct 16 to Nov 2 MARKeD by Annette Cook, and Beyond Dreams by Loretta Quinn.
Gallery annexe: Erica McGilchrist – selected works from the Glen Eira City Council Art Collection.
Floor talk: Thurs Oct 23, 12.30pm by Gallery Curator Diane Soumilas.
Public Programs: Meet the artists / floor talks: Fri Oct 24, 1.30pm with Loretta Quinn and Annette Cook in association with their exhibitions.

Gould Galleries
270 Toorak Road, South Yarra 3141.
(03) 9827-8482.
art@gouldgalleries.com
www.gouldgalleries.com
Director: Rob Gould.
Tues-Fri 10.00 to 5.30, Sat 11.00 to 5.00.
Oct 8 to Nov 8 Group exhibition showcasing works by Australia’s leading artists.

Greer Adams Fine Art
Project Space at Gallerysmith
170-174 Abbotsford Street, North Melbourne 3051.
0414-873-597.
greer@greeradamsfineart.com
www.greeradamsfineart.com
Owner: Greer Adams.
Mon-Sat 11.00 to 4.00 or by appt.
Oct 24 to Nov 2 Janangoo Butcher Cherel: Unearthed. Never before seen early works by one of Australia’s leading contemporary Aboriginal artists.

  
Left: Janangoo Butcher Cherel (c.1920-2009), Untitled, 1991, synthetic polymer paint on linen, 137 by 101.5cm
Right: Janangoo Butcher Cherel (c.1920-2009), Untitled (Dilly Bag), 1990, synthetic polymer paint on linen, 137 by 101.5cm


^top Hawthorn Studio & Gallery
635 Burwood Road, Hawthorn East 3123.
(03) 9882-5553.
info@hawthornstudiogallery.com.au
www.hawthornstudiogallery.com.au
Tues-Sat 11.00 to 5.00.
To Oct 4 Movement ceramic and resin sculptures by Graeme Foote.
Oct 11 to Nov 1 (opening Sat Oct 11, 4-6pm) Landscapes From Here To There – a group landscape exhibition – Robyn Carter, Adrian Doyle, Ryan Foote, Ralf Kempken, Kim Kennedy, Gary Miles, Graeme Myrteza, Jasmine Targett plus more.

Heide Museum of Modern Art
7 Templestowe Road, Bulleen 3105.
(03) 9850-1500.
www.heide.com.au
Tues-Sun 10.00 to 5.00.
To Oct 12 Michael GF Prior: Elastic Organum.
To Oct 19 Being Human: The Graphic Work of George Baldessin.
To Nov 9 From the Home of Mirka Mora.
To Nov 16 Gunter Christmann: Now and Then.
To Feb 15 Albert Tucker and the Mystery of H.D.
From Oct 18 Andrew McQualter: November Compositions.
From Oct 25 Moya Dyring: An Australian Salon in Paris.

Heritage Hill
66 McCrae Street, Dandenong 3175.
(03) 9793-4511.
heritagehill@cgd.vic.gov.au
www.heritagehill.com.au
www.facebook.com/heritagehilldandenong
Free entry.
Mon-Fri 10.00 to 4.00, Sun 12.00 to 4.00.
Oct 10 to Nov 9 Jo Odessa: Beauty From The Mud.
Also, Mireille Beaufremez and Michael Mavracic: Traveller’s Guide Beyond Geometric Portals, and African Foundation: Your Voice Through Photographs.

Hunt Club Community Arts Centre
775 Ballarat Road, Deer Park 3023.
(03) 9249-4600.
Fax 9360-4570.
huntclubarts@brimbank.vic.gov.au
www.brimbank.vic.gov.au/arts
Free entry.
Mon-Thurs 9.00 to 5.30, Fri 9.00 to 4.30, Sat 9.00 to 12.00.
Extended hours with course programming, closed public hols.
To Oct 11 Foyer and Main Gallery: Brimbank Staff Show.


^top The Ian Potter Museum of Art
The University of Melbourne,
Swanston Street (between Elgin and Faraday streets),
Parkville 3010.
(03) 8344-5148.
Fax 9349-3518.
potter-info@unimelb.edu.au
www.art-museum.unimelb.edu.au
Director: Kelly Gellatly.
Free entry.
Tues-Fri 10.00 to 5.00, Sat-Sun 12.00 to 5.00.
To Oct 12 Secret Lives, Forgotten Stories: Highlights from Heritage Victoria’s Archaeological Collection.
To Oct 26 Basil Sellers Art Prize 4 – Tony Albert, Narelle Autio, Zoe Croggon, Gabrielle de Vietri, Ivan Durrant, Shaun Gladwell, Richard Lewer, William Mackinnon, Rob McHaffie, Noel McKenna, Rob McLeish, Fiona McMonagle, Raquel Ormella, Khaled Sabsabi, Jenny Watson and Gerry Wedd.
To Nov 17 North South East West: Visions of mid-19th century Victoria from the University of Melbourne Art Collection.
From Oct 1 Everyday Imaginings: new perspectives on outsider art. Read more
From Oct 29 Between Artefact and Text.

The Incinerator Gallery
180 Holmes Road, Moonee Ponds 3039.
(03) 8325-1750.
incinerator@mvcc.vic.gov.au
www.incineratorgallery.com.au
Free entry.
Tues-Sun 10.00 to 4.00.
Oct 17 to Nov 30 (opening Fri Oct 17, 6-8pm) Incinerator Art Award – group exhibition.
Main Gallery, Atrium, Garden and Keilor East and Strathmore Community Bank® Boadle Hall.

       
Left: Valentina Palonen, Tanglefoot, 2014, mixed media
Right:
Julia de Ville, Lamentation, 2012, lamb, glass, rubies 0.45ct, uncut diamond 2 ct, sterling silver, gold, silver plate platter, enamel paint

Islamic Museum of Australia
15A Anderson Road, Thornbury 3071.
1300-915-171.
www.islamicmuseum.org.au
Mon-Thurs 10.00 to 4.00, Fri 10.00 to 9.00.
Visiting the Islamic Museum of Australia: Five permanent galleries – Islamic Faith, Islamic Contributions to Civilisation, Islamic Art, Islamic Architecture, Australian Muslim History and the visiting exhibition gallery. School and education tours and art workshops are available. Enjoy a scrumptious meal, coffee or light snack at the museum café, Modern Middle Eastern, by Masterchef finalist Samira El Khafir.
For more information or to book a tour please call or visit our website.


^top James Makin Gallery
67 Cambridge Street, Collingwood 3066.
(03) 9416-3966.
Fax 9416-4066.
info@jamesmakingallery.com
www.jamesmakingallery.com
Tues-Sat 11.00 to 5.00, Sun 12.00 to 5.00.
To Oct 12 Sublime East: History on our side by Richard Dunlop.
Oct 16 to Nov 9 Recent paintings by Tim Burns.

John Buckley Gallery
114 Bendigo Street, Prahran 3181.
(03) 9428-8554.
gallery@johnbuckley.com.au
www.johnbuckleygallery.com
Wed-Sat 12.00 to 5.00. Oct 1 to 25 Heavenly Bodies: Altered Pieces by Xanthe Dobbie.

Joshua McClelland Print Room
Rathdowne Galleries
310 Rathdowne Street, North Carlton 3054.
(03) 9347 6118.
joshmcclelland@bigpond.com.au
Directors: Joan McClelland and Patricia Williams.
Rathdowne Directors: Philippa and Bill Kelly.
art@rathdowne galleries.com.au
Tues-Sat 11.00 to 6.00.
Oct 8 to Nov 8 Paintings and Sculptures by Zoe Ellenberg.


^top Karen Woodbury Gallery
1/167 Flinders Lane, Melbourne 3000.
(03) 9639-5855.
info@kwgallery.com
www.karenwoodburygallery.com
Tues-sat 11.00 to 5.00.
Oct 15 to Nov 15 Marion Borgelt.

Kingston Arts
G1 and G2: 979 Nepean Hwy (cnr South Road),
Moorabbin 3189.
G3 Artspace: Shirley Burke Theatre,
64 Parkers Road, Parkdale, 3195.
(03) 9556-4440.
arts@kingston.vic.gov.au
www.kingstonarts.com.au
Free entry.
Mon-Fri 9.00 to 5.30, Sat 12.00 to 5.00.
To Oct 4 G3 Artspace: The Peach Tree by Joanne Linsdell.
To Oct 7 G1: A Brush With Paint ‚Äì group show. G2: ‘A’ Is For Alchemy by Leah Philpott.

Kinross Arts Centre
603 Toorak Road (opp Irving Road),
Tram route 8, stop 39, Toorak 3142.
(03) 9829-0340.
uat@toorak.unitingchurch.org.au
toorak.unitingchurch.org.au/indexu.htm
Manager: Lyndel Wischer. Free entry.
Gallery and Café Mon-Fri 8.30 to 3.30.
Oct 1 to 31 Illuminate calligraphic works by Deirdre Hassed.
Artist demonstration: Sun Oct 12, 12pm.
www.calligraphicworks.com

Koorie Heritage Trust
295 King Street, Melbourne 3000.
(03) 8622-2600.
exhibitions@koorieheritagetrust.com
koorieheritagetrust.com
CEO Tom Mosby. To Oct 24 Shepparchiballs – Yorta Yorta women, along with a range of women from diverse cultural backgrounds transform the iconic Sherrin football using traditional and contemporary crafts.
Oct 2 to Nov 21 Aboriginal Art From The Koorie Heritage Trust.

Kosnar’s Picture Framing
488 Mount Alexander Road, Ascot Vale 3020.
(03) 9370-5744.
www.kosnar.com.au
We offer a large range of frame styles for the artist and collector.
Expert advice in framing design for all types of artwork.

Kreisler Gallery
242 Victoria Street, Brunswick 3056.
0413-181-204.
nick@artworld.tv
www.kreisler.com.au
Wed-Sun 10.00 to 3.00.
Oct 4 to Nov 2 (opening Sat Oct 4, 3pm) Press Pause – Toby Dutton, Bren Luke and Mia Shoen.


^top Langford120
120 Langford Street, North Melbourne 3051.
(03) 9328-8658.
Langford120@gmail.com
www.langford120.com.au
Directors: Irene Barberis and Wilma Tabacco.
Wed-Sat 11.00 to 5.00.
To Oct 11 Country by Andrew Southall.
Also, Moon Gazing by Stephen Spurrier, and Licht-Alberich/Schwarz-Alberich by Sophia Errey.
Oct 18 to Nov 16 (opening Sat Oct 18, 2-4pm) The Beautiful Corner by Samara Adamson-Pinczewski. Read more
Also, The Shape of Things by Hayley Scilini, and Reconfigurings – group exhibition.

Lauraine Diggins Fine Art
5 Malakoff Street, North Caulfield 3161.
(03) 9509-9855.
Fax 9509-4549.
ausart@diggins.com.au
www.diggins.com.au
Tues-Fri 10.00 to 6.00, Sat 1.00 to 5.00.
Oct 25 to Dec 13 The Object Divine.
Featuring Australian and International sculpture including works by Dean Bowen, William Eicholtz, Danila Vassilieff, rare Aboriginal sculpture, netsuke by Susan Wraight, and ceramic works by Stephen Bowers and John Perceval.


William Eicholtz, The Deadly Poppies, 2011, synthetic glazed polymer cement, 100 x 55 x 62cm

Libby Edwards Galleries
Established since 1987
1046 High Street, Armadale 3143.
(03) 9509-8292.
melb@libbyedwardsgalleries.com
www.libbyedwardsgalleries.com
Winter Hours: Tues-Fri 11.00 to 4.00, Sat 12.00 to 4.00, Sun by appt, closed Mon.
Oct 11 to 27 Recent Paintings by Christopher Lees.

       
Left: Christopher Lees, Perch #2, oil on canvas, 30 x 30cm
Right: Christopher Lees, Perch #3, oil on canvas, 30 x 30cm

Linden Centre For Contemporary Arts
26 Acland Street, St Kilda 3182.
(03) 9534-0099.
Fax 9525-4607.
info@lindenarts.org
www.lindenarts.org
Director: Melinda Martin.
Tues-Sun 11.00 to 4.00, Wed 11.00 to 8.00.
To Oct 12 Innovators 3 – Drasko Boljevic, Lucas Davidson, Janice Gobey, Roberta Joy Rich and Laura Skerlj.
Oct 25 to Dec 6 (opening Fri Oct 24, 4-8pm, prizes announced 6.30pm) Linden Postcard Show.

Louey & Lane Gallery
1136 Glenhuntly Road, Glen Huntly 3163.
(03) 9571-0005.
info@loueyandlane.com.au
www.loueyandlane.com.au
Tues-Sat 11.00 to 5.00 (Wed to 7.00).
Oct 15 to Nov 5 NeART by Steven and Thomas Cole , and selected works by Kirsty Jackson and John Olsen.

LUMA | La Trobe University Museum of Art
La Trobe University,
Melbourne Campus (access via Carpark 7),
Bundoora 3086.
(03) 9479-2111.
www.latrobe.edu.au/luma
Mon-Fri 10.00 to 5.00.
To Nov 7 Backwaters by Katherine Hattam.

Lumen Gallery
436a Clarendon Street, South Melbourne 3205.
(03) 9699-1866.
0412-835-083 Martin.
martinant@optusnet.com.au
lumengallery.net
Oct 13 to 24 (opening Tues Oct 16, 6-9pm) Icarus – Anna Beadle, Belinda Neilson, Greta Winter and Kelsie Gannan – an exploration of what it means to be bound by flesh.


^top m1ng Gallery
111 Fergie Street, Fitzroy North 3068.
(03) 9482-5714 (Thurs-Sat).
cooee.m@gmail.com
www.m1nggallery.com
Thurs-Sat 11.00 to 5.00.
Showcasing the ongoing work of Ming Shum and other artists.

Manningham Art Gallery
Manningham City Square (MC²),
687 Doncaster Road, Doncaster 3108.
(03) 9840-9367.
gallery@manningham.vic.gov.au
www.manningham.vic.gov.au/gallery
Free entry.
Tues-Sat 11.00 to 5.00.
Oct 8 to Nov 15 Gallery One: Cresside Collette – Woven Worlds: Ten years of ‘en plein air’ tapestries – presents a series of Collette’s exquisite miniature tapestries of Australian, Sri Lankan and French landscapes.
A Manningham Art Gallery touring exhibition.


Cresside Collette, Kalpitya, Sri Lanka, 2011, woven tapestry, 10.5 x 19cm
Image courtesy the artist

Gallery Two: E. Ratnam-Keese: Regeneration – solo exhibition of prints engaging suburban histories and themes of loss, destruction and processes of re-creating and re-imagining the past through art.


E. Ratnam-Keese, Regeneration I, 2013, composite paper drypoint print, 53 x 76cm
Image courtesy the artist. Photo Jeremy Dillon

Margaret Lawrence Gallery
40 Dodds Street, Southbank 3006.
(03) 9035-9400.
ml-gallery@unimelb.edu.au
www.vca.unimelb.edu.au/gallery
Tues-Sat 12.00 to 5.00.
To Oct 11 Notes from the Field – Maria Alterman, George Egerton-Warburton, Dara Gill, Sandra Selig, Alexandre Singh, Charlie Sofo, Michael John Whelan and Nina Yuen, curated by Melissa Keys.

Maroondah Art Gallery
32 Greenwood Avenue, Ringwood 3134.
(03) 9298-4542.
Fax 9298-4535.
mag@maroondah.vic.gov.au
www.artsinmaroondah.com.au
Curator: Lisa Byrne.
Tues-Fri 10.00 to 4.00, Sat 12.00 to 4.00.
To Nov 22 Beyond VCE – art, design tertiary students & graduates from Maroondah Secondary schools.

MAS Gallery
1297-1299 High Street, Malvern 3144.
(03) 9822-7813.
malvart@optusnet.com.au
www.malvernartists.org.au
Sept 30 to Oct 11 Irene Lukin.

McClelland Sculpture Park + Gallery
390 McClelland Drive, Langwarrin 3910.
(03) 9789-1671.
info@mcclellandgallery.com
www.mcclellandgallery.com
Director: Robert Lindsay. Entry by donation.
Gallery, shop and café hours Tues-Sun 10.00 to 5.00.
To Nov 2 We don’t need a map: A Martu experience of the Western Desert. This project is a partnership between Fremantle Arts Centre, Martumili Artists and Kanyirninpa Jukurrpa.
It is made possible with support from BHP Billiton, The Australia Council for the Arts and the Department of Culture and the Arts and Lotterywest.

Metro Gallery
1214 High Street, Armadale 3143.
(03) 9500-8511.
0488-300-300.
Fax 9500-8599.
enquiries@metrogallery.com.au
www.metrogallery.com.au
Gallery Manager: Jacinta Cavalot.
Mon-Fri 10.00 to 5.30, Sat-Sun 11.00 to 5.00.
Metro Gallery is a contemporary art gallery committed to exhibiting collectable Indigenous art, contemporary Australian art and work from promising emerging artists.
To Oct 11 FTW by Stormie Mills.
Oct 13 to Nov 8 (opening Thurs Oct 16, 6.30-8.30) When I walk through the mountains and streams by Dean Home.

Monash Gallery of Art (MGA)
860 Ferntree Gully Road, Wheelers Hill 3150.
(03) 8544-0500.
mga@monash.vic.gov.au
www.mga.org.au
Tues-Fri 10.00 to 5.00, Sat-Sun 12.00 to 5.00. Gallery, gift shop, licensed café and sculpture park.
To Oct 12 William and Winifred Bowness Photography Prize 2014.

Monash University MADA Gallery
Monash Art Design & Architecture,
Monash University, 900 Dandenong Road,
Caulfield East 3145.
(03) 9903-2882.
MADA.Gallery@monash.edu
monash.edu/mada/gallery/
Free entry.
Mon-Fri 10.00 to 6.00, Sat 12.00 to 5.00, closed public hols.
Oct 1 to 25 (opening Wed Oct 1, 5-7pm) Neurotypical by Emma Bolard.

Monash University Museum of Art | MUMA
Ground Floor, Building F,
Monash University Caulfield Campus,
900 Dandenong Road, Caulfield East 3145.
(03) 9905-4217.
muma@monash.edu
www.monash.edu.au/muma
Director: Charlotte Day.
Free admission.
Tues-Fri 10.00 to 5.00, Sat 12.00 to 5.00.
Oct 3 to Dec 16 (opening Sat Oct 4, 3-5pm) Art as a Verb – presented by MUMA in association with Melbourne Festival. Curatorium: Charlotte Day, Francis E. Parker and Patrice Sharkey.
Art as a Verb
is a major thematic exhibition that takes as its starting point the concept of art as action, both inside the gallery and beyond. Drawing upon the unbridled energy and anarchy of fluxus and happenings, and looking back to the moment that art dematerialised, Art as a Verb presents a range of projects from the 1960s to today that challenge the traditional role of the artist and the site of the museum. Bringing together historical as well as contemporary artworks from a wide range of Australian and international practitioners – including Marina Abramovi , Bas Jan Ader, Martin Creed, Andrea Fraser, Tim Johnson, Allan Kaprow, Ian Milliss, Yoko Ono, Jill Scott and many more – the exhibition will feature documentation of actions and performances, situational pieces, instructional works, manifestoes and interactive props, alongside a program of live events.


Clark Beaumont, Coexisting, 2013, live performance

Image courtesy of the artists

Moonee Art Space (MAS)
Level 1, 3-7 Puckle Street, Moonee Ponds 3039.
0458-886-682.
info@mooneeartspace.com
mooneeartspace.com
Director: Fatima Vafaeinejad.
Wed-Fri 1.00 to 6.00, Sat 1.00 to 5.00.
Oct 3 to Nov 1 Ancient Harmony a collection of poetic jewellery, Metal artwork and workshops by contemporary artist Sefideh Agahzaman.

Mornington Peninsula Regional Gallery (MPRG)
Civic Reserve, Dunns Road, Mornington 3931.
(03) 5975-4395.
mprg@mornpen.vic.gov.au
mprg.mornpen.vic.gov.au
Tues-Sun 10.00 to 5.00.
Oct 4 to Nov 16 Archibald Prize 2014.

Mossgreen Gallery
926-930 High Street, Armadale 3143.
(03) 9508-8888.
mail@mossgreen.com.au
www.mossgreen.com.au
Mon-Fri 10.00 to 5.30, Sat-Sun 10.00 to 5.00.
To Oct 11 Mossgreen Gallery is proud to present the upcoming exhibition Landscape, Abstraction and Memory by John Waller. This exhibition will feature his most recent series of paintings concerned with the landscape.
John Waller is an abstract expressionist landscape painter whose meticulous attention to the craftsmanship of painting, and to the emotional connection to the land, results in an introspective and moving experience for the viewer.

Murray White Room
Sargood Lane (off 8 Exhibition Street), Melbourne 3000
(PO Box 18400, Collins St East, Vic 8003).
(03) 9663-3204.
email@murraywhiteroom.com
www.murraywhiteroom.com
Tues-Fri 11.00 to 6.00, Sat 1.00 to 5.00.
Oct 3 to Nov 8 Sangeeta Sandrasegar.


^top National Gallery of Victoria
The Ian Potter Centre: NGV Australia
Federation Square, cnr Russell and Flinders streets, Melbourne 3000.
(03) 8620-2222.
www.ngv.vic.gov.au
Free entry unless otherwise stated.
Daily 10.00 to 5.00, closed Mon.
To Oct 19 Mid-Century Modern: Australian Furniture Design, admission fees apply.
Also, Wade Marynowsky: Nostalgia for Obsolete Futures.
To late 2014 Indigenous art.
Oct 3 to Feb 15 Robert Jacks: Order & Variation.
Oct 17 to March 1 Outer Circle: The Boyds and the Murrumbeena Artists.

National Gallery of Victoria
NGV International
180 St Kilda Road, Melbourne 3004.
(03) 8620-2222.
www.ngv.vic.gov.au
Free entry, unless otherwise stated.
Daily 10.00 to 5.00, closed Tues.
To Oct 12 Late Modern and Contemporary Art.
To Nov 4 Bushido: Way of the Samurai.
To Nov 30 Hyper-Natural: A sensory spring garden.
To Jan 11 Art of the Table.
Oct 10 to March 1 Carsten Höller: Golden Mirror Carousel.
Oct 17 to Feb 8 The Fashion World of Jean Paul Gaultier. Read more
Oct 17 to March 22 Express Yourself: Romance was Born for Kids.
Ongoing The Ancient World.

Niagara Galleries
245 Punt Road, Richmond 3121.
(03) 9429-3666.
Fax 9428-3571.
mail@niagaragalleries.com.au
www.niagaragalleries.com.au
Director: William Nuttall (member of ACGA).
Tues-Fri 11.00 to 6.00, Sat 12.00 to 5.00.
Sept 30 to Oct 25 Ken Whisson.
Also showing in our stockroom: Rick Amor, Angela Brennan, Terry Batt, Stephen Benwell, Tony Bevan (UK), Paul Boston, Robert Bridgewater, Julia Ciccarone, Gunter Christmann, Brenda L Croft, Fiona Foley, Malaluba Gumana, Michelle Grabner (US), Rubaba Haider, Euan Heng, Dianne Jones, Jennifer Joseph, David Keeling, Yvonne Kendall, Richard Larter, Kevin Lincoln, Song Ling, Euan Macleod, Helen Maudsley, Noel Mckenna, Samuel Namundja, Lena Nyadbi, Martin Parr (UK), Angelina Pwerle, Andreas Ruthi (CH), Jan Senbergs, Neil Taylor, Savanhdary Vongpoothorn, Garawan Wanambi, Wukun Wanambi, Wolpa Wanambi, Bradd Westmoreland, Helen Wright and Liu Zhuoquan.


^top Outré Gallery
249 Elizabeth Street, Melbourne 3000.
(03) 9642-5455.
www.outregallery.com
Mon-Sun.
Showing Mark Ryden, Audrey Kawasaki, Jed Henry, kozyndan and other pop, street and alternative art. Outré Gallery also in Sydney and Perth.
Oct 3 to 20 Jen Lobo and Rik Lee – 2 person show of new paintings and prints.
Oct 24 to Nov 13 Parlour Games – new paintings and prints by Shag.
Perth: Oct 17 to Nov 9.
Sydney: Oct 31 to 16 Nov.


^top Panoply Gallery
1418 Malvern Road, Glen Iris 3141.
0410-546-658.
panoplygallery@bigpond.com
www.panoplygallery.com.au
Tues-Fri 10.00 to 4.00, Sat 10.00 to 2.00 or by appt.
An interesting and impressive array of affordable art.
Paintings, sculpture, ceramics, glass and fine jewellery.

Paradise Hills
1-9 Doonside Street, Richmond 3121.
0430-480-434.
info@paradisehills.com.au
www.paradisehills.com.au
Wed-Fri 3.00 to 7.00, Sat 12.00 to 6.00, or by appt.

PG Printmaker Gallery
227 Brunswick Street, Fitzroy 3065.
(03) 9417-7087.
printgal@printgal.com.au
www.printgal.com.au
Find us on Facebook.
Mon-Fri 10.00 to 6.00, Sat 10.00 to 5.00.
Limited-edition prints by Australian, NZ, UK, European, Japanese and American printmakers.
Large selection of works from indigenous Australians.
Oct 4 to 11 Printmaker mini-shows –  featuring etchings by Tasmanian artist Justin McShane.

Photonet Gallery
15a Railway Place (upstairs above Bean Counter Cafe),
Fairfield 3078.
(03) 9018-3081.
mail@photonet.com.au
www.photonetgallery.com.au
Contact: Susanne Silver.
Wed-Sat 10.00 to 4.00, Sun 12.00 to 4.00.
Oct 12 to 25 (opening and Awards Day Sun Oct 12, 4-6pm) Photonet 6th Annual Open Photography Prize.
All photographers, pro, amateur and student, are eligible to enter the prize.
Closing date for entries: Fri Oct 3. Enquiries to Photonet Gallery.
Closing day and People’s Choice Award: Sat Oct 25, 2-4pm.

Place Gallery
20 Tennyson Street, Richmond 3121.
(03) 9429-8814.
ask@placegallery.com.au
www.placegallery.com.au
Directors: Trevor and Michele Fuller.
Wed-Sat 11.00 to 5.00.
Oct 11 to Nov 1 INTERNATIONAL AIRSPACE: Instrument of Co-Operation: Treaty of Global Union – Mathew Greentree, Connor Grogan, Cameron McInerney, Phillip Holquinn and Nik Kennedy.

Port Jackson Press Australia
New location
84 Smith Street, Collingwood 3066.
(03) 9419-8988.
info@portjacksonpress.com.au
www.portjacksonpress.com.au
Tues-Fri 10.00 to 5.30, Sat 11.00 to 5.00.
Publishers and dealers in limited-edition fine-art prints. Established 1975.
Oct 3 to 30 From Nature – a national and international group exhibition with Anita Iacovella, Ben Reid (NZ), Jenny Kitchener, Danielle Creenaune (Spain), Andrew Donohoe (TAS) and Wayne Viney.
Oct 21 to 31 in the LWOO: The sea inside by Chris De Rosa.


^top Quadrant Gallery
72 Barkers Road, Hawthorn 3122.
(03) 9079-0943.
contact@quadrantgallery.com.au
www.quadrantgallery.com.au
Tues-Fri 10.00 to 4.00, Sat 10.00 to 2.00.
Oct 2 to 25 Natural or Knot by Basketmakers of Victoria.
These works develop and advance traditional basketry techniques with contemporary practices and influences with recycled materials to produce works both functional and or sculptural.


Various Works by Basketmakers of Victoria

Queen Victoria Women’s Centre
Grnd floor, 210 Lonsdale Street, Melbourne 3000.
0422-510-653.
sharronokines@yahoo.com.au
www.sharronokines.weebly.com
Mon-Fri 9.00 to 5.00.
Oct 1 to 31 (opening with the artist Thurs Oct 2, 5-7pm) Kitchenalia – an exhibition of prints by Sharron Okines.


^top red gallery
contemporary art space
157 St Georges Road, North Fitzroy 3068.
(03) 9482-3550.
mail@redgallery.com.au
www.redgallery.com.au
Wed-Sat 11.00 to 5.00.
To Oct 11 Gallery 1 & 2: Silhouette.
Gallery 3: Chloe Vallance.
Oct 15 to Nov 1 Gallery 1: Transdisciplinary Studio.
Gallery 2: Corban Renouf.
Gallery 3: Linda Wheeler.

RMIT First Site Gallery
Building 16 Basement,
344 Swanston Street, Melbourne 3000.
(03) 9925-3878.
Fax 9925-2190.
simon.pericich@rmit.edu.au
fb.me/RMITFirstSiteGallery
Free entry.
Tues-Fri 11.00 to 5.00.

RMIT Gallery
RMIT, 344 Swanston Street, Melbourne 3000.
(03) 9925-1717.
rmit.gallery@rmit.edu.au
www.rmit.edu.au/rmitgallery
Director: Suzanne Davies.
Free admission. Lift access.
Mon-Fri 11.00 to 5.00, Wed 11.00 to 7.00, Sat 12.00 to 5.00, closed Sun and public hols.
Like RMIT Gallery on Facebook. Follow @RMITGallery on Twitter.
To Nov 8 Warlayirti: The Art of Balgo – examines the aesthetic divergences and vibrancy that distinguishes the art of Balgo and the importance of Christianity to the Balgo community as a means of cross cultural communication. Public programs: Wed Oct 8, 1-2pm Curator talk with Jacqueline Healy.
Thurs Oct 23, 1-2pm Reel Australia: the dialogue between Indigenous & non Indigenous filmmakers with Associate Professor Lisa French, RMIT School of Media and Communication.
Also, Garnkiny: Constellations of Meaning – includes works by Gija artists, both past and present, which explores aspects of the rich and significant story Garnkiny Ngarranggarni (Moon Dreaming) which takes place on Yarin Country in Darrajayin, between Warmun and Halls Creek, in Western Australia.
Public programs: Wed Oct 13, 1-2pm Wellbeing not winning: the importance of sport and organisation in remote Indigenous communities with Associate professor Barry Judd, RMIT Indigenous Specialisation, and Dr Tim Butcher, RMIT Global Indigeneity and Reconciliation Program Unit.

       
Left: Mathew Gill Tjupurrula [Mathew Gill], Snake Country [The fight of the snakes] 1986
Courtesy of The Australian Museum

Right: Mabel Juli, Garnkiny du wardel du lalanggarrany du darndal (The Moon and the Star, the Crocodile and the Turtle)

RMIT Project Space / Spare Room
RMIT Building 94.2,
23-27 Cardigan Street, Carlton 3053.
(03) 9925-4971.
schoolofartgalleries@rmit.edu.au
www.schoolofartgalleries.dsc.rmit.edu.au
Free entry, wheelchair access.
Mon-Fri 10.00 to 5.00.
To Oct 23 (opening Thurs Sept 25, 5-7pm) Project Space: Faux Novel – Chris Bond, Peter Burgess, Anne-James Chaton [FRA], Holly Childs, Danny Digby, Eliza Dyball, Craig Easton, Ceri Hann, Peter Hill [SCO/AUS], Riza Manalo [PHL], Stephen Palmer, Mike Parr, Patrick Pound, Boonsri Tangtrongsin [THA], The Museum Of Jurassic Technology [USA] and Toilet Paper Magazine (Maurizio Cattelan and Pierpaolo Ferrari) [ITS/USA], curated By Peter Hill [SCO/AUS] and Anabelle Lacroix [FRA/AUS]. Floor talk: Thurs Oct 16, 12.30pm.
Spare Room: Body Talk by Nick Chilvers.
Oct 31 to Nov 20 (opening Thurs Oct 30, 5-7pm) The Bloke Show, The Print Imaging Practice Residency Exhibition 2014 – Paul Compton, David Frazer, Rona Green, Rew Hanks, Cherry Hood, Bronek Kózka and Jim Pavlidis, curated by Jazmina Cininas. Floor talk: Thurs Nov 13, 12.30pm.

RMIT School of Art Gallery
RMIT Building 2, Lvl 2, Bowen Street, Melbourne 3000.
(03) 9925-4971.
schoolofartgalleries@rmit.edu.au
www.schoolofartgalleries.dsc.rmit.edu.au
Free entry, wheelchair access from rear of building.
Mon-Fri 10.00 to 5.00.
Oct 2 to 10 (opening Wed Oct 1, 5-7pm) Creature Comfort by Angela Rossitto.

Rubicon ARI
Level 1, 309 Queensberry Street,
North Melbourne 3051.
0435-152-322.
mail@rubiconari.com.au
www.rubiconari.com.au
Wed-Sat 12.00 to 5.00.
To Oct 11 In The Holocene by Sarah Bunting, The Continued Symphony by Deanna Hitti, and Black Winter/Black Summer by Naomi Bishop and Emily Stewart.


^top Sarah Scout
Suite 15, 12 Collins Street, Melbourne 3000.
(03) 9654-4429.
info@sarahscoutpresents.com
www.sarahscoutpresents.com
Directors: Kate Barber and Vikki McInnes.
Thurs-Fri 11.00 to 5.00, Sat 12.00 to 5.00 or by appt.

Scoogle Frames
The Guilfoyle, 131 Wells Street, Southbank 3006.
(03) 9077-9883.
www.scoogle.com.au
New Scoogle, now with eye testing.
Call for a fitting or an eye exam.
Visit website for details.

Scott Livesey Galleries
909a High Street, Armadale 3143.
(03) 9824-7770.
info@scottliveseygalleries.com
www.scottliveseygalleries.com
Tues-Fri 11.00 to 5.30, Sat 11.00 to 4.00.
Oct 4 to 18 (opening Sat Oct 11, 1-3pm) Human Condition by Luke Sciberras, and Beautifully Lost by Marc Blake.
Oct 22 to Nov 15 Porno for Pirates by Stefan Dunlop. Read more

Screen Space
30 Guildford Lane, Melbourne 3000.
(03) 9012-5351.
info@screenspace.com
www.screenspace.com
Thurs-Sat 12.00 to 6.00.
To Oct 25 Downstairs Gallery: Vider Paris by Nicolas Moulin.

Sophie Gannon Gallery
2 Albert Street, Richmond 3121.
(03) 9421-0857.
info@sophiegannongallery.com.au
www.sophiegannongallery.com.au
Tues-Sat 11.00 to 5.00 or by appt.
To Oct 11 Julia deVille: Phantasmagoria, and Les Rice: Bacchanalia.
Oct 14 to Nov 8 John Nicholson: New structures.

Stephen McLaughlan Gallery
Level 8, Room 16,
37 Swanston Street (cnr Flinders Lane),
Melbourne 3000.
0407-317-323.
www.stephenmclaughlangallery.com.au
Director: Stephen McLaughlan.
Wed-Fri 1.00 to 5.00, Sat 11.00 to 5.00 or by appt.
Oct 1 to 18 Lori Kirk.
Oct 8 to Nov 8 South Gallery: Sheena Mathieson.
Oct 22 to Nov 8 Sylvia Mair.

Steps Gallery
62 Lygon Street, Carlton South 3053.
(03) 9650-3577.
mbedford@amieuvic.net
miesf.com.au/steps-gallery
Daily 10.00 to 4.00.
Oct 4 to 25 Collective Notions – Point of View – art in fibre, textiles and mixed media.
Marian Cravino 0409-850-397.


Collective Notions

Strange Neighbour
395 Gore Street, Fitzroy 3065.
(03) 9041-8727.
info@strangeneighbour.com
www.strangeneighbour.com
Wed-Sat 11.00 to 6.00.
Oct 10 to Nov 1 (opening Fri Oct 10, 6-9pm) Seven Trumpets – group exhibition, curated by David-Ashley Kerr.

  
Left: Michael Schlitz, Saints of the apocalypse, 2012, Mixed media, twigs, three ply wood, dimensions variable
Courtesy the Artist and Bett Gallery, Hobart
Right: Dominic Kavanagh, Relics of Utopia (detail),2013, mixed media, dimensions variable

The Substation
1 Market Street, Newport 3015.
(03) 9391-1110.
info@thesubstation.org.au
www.thesubstation.org.au
Wed to Sun 11.00 to 5.00.
To Oct 12 The Substation Contemporary Art Prize – a national non-acquisitive award established to recognise and encourage innovation in contemporary art practice.
2014 Judges: Max Delany, Senior Curator, Contemporary Art, National Gallery of Victoria (NGV) and Mark Feary, Curator, ARTSPACE, Sydney, curated by Jessica Bridgefoot.

Sunshine Art Spaces Studio and Gallery
Artist studios and gallery
2 City Place and 11 Sun Crescent, Sunshine 3020.
(03) 9249-4600.
artspaces@brimbank.vic.gov.au
www.sunshineartspaces.com.au
www.facebook.com/SunshineArtSpaces
Opening hours vary, please call to enquire.
Oct 27 to Nov 10 Wild Flower Grass Land – a community art project inspired by the grassland ecosystems and biodiversity of the Western Region basalt plains.
Artist Eliza-Jane Gilchrist will work with primary school children and community groups in St Albans in the lead up to Brimbank’s Kids Day Out Festival to create a playful, interactive installation of sculptural cardboard shapes.


^top Tacit Contemporary Art
312 Johnston Street, Abbotsford 3067.
0423-323-188.
keith@tacitart.com.au
www.tacitart.com.au
Director: Keith Lawrence.
Wed-Fri 11.00 to 6.00, Sat-Sun 11.00 to 5.00.
To Oct 5 Moving Forward by Sarah Trethowan, and Up Close by Jenny Chang.
Also, Arboreal drawings by Stephanie Jane Rampton, Medicated (Redux) by T J Bateson, and Gooog by Greg Neville.
Oct 8 to 19 Object Relations (the life of things) by David Glenister, and Archean Forms by Nina Ryan.
Also, What You See Is What You Get: Self Portraits As A Dog by Maggie Gordon, and Fooglies by Ella Quinn.
Oct 22 to Nov 9 KAAM – Korean Arts Association (Melbourne) group show.
Also, Evolution – ceramic work by Brett Bennett, Pie Bolton, Susan Frankel, Nandita Nadkarni and Bernii Wood, and Windows: Inside Out – paintings & prints 2010-2014 by Lazar Krum.

TarraWarra Museum of Art
311 Healesville-Yarra Glen Road, Healesville 3777.
(03) 5957-3100.
www.twma.com.au
Adults $7.50, Seniors $5.00, Concession (children, students and pensioners) free admission.
Tues-Sun 11.00 to 5.00.
Visit website for public programs and events.
To Nov 16 TarraWarra Biennial 2014: Whisper in My Mask. The TarraWarra Biennial 2014: Whisper in My Mask, curated by Natalie King and Djon Mundine, is the fourth iteration of this signature event on the national exhibition calendar. This year the Biennial includes the work of: boat-people, Daniel Boyd, Søren Dahlgaard, Destiny Deacon & Virginia Fraser, Karla Dickens, Fiona Foley, Tony Garifalakis, Sandra Hill, Gabriella Mangano and Silvana Mangano, Romaine Moreton, Nasim Nasr, Polixeni Papapetrou, Elizabeth Pedler, Sangeeta Sandrasegar, The Telepathy Project (Veronica Kent and Sean Peoples) and The Tjanpi Desert Weavers Project with Fiona Hall. This project has been assisted by the Australian Government through the Australia Council, its arts funding and advisory body. The TarraWarra Biennial 2014 is supported by the Victorian Government through Arts Victoria; the Healesville Hotel, and developed in partnership with the Wilin Centre for Indigenous Arts and Cultural Development.
Sun Oct 19, 11am-6pm TarraWarra Biennial presents a special one-day program of performances, talks and interactive events curated especially for Melbourne Festival. See website for details.


The Telepathy Project (Veronica Kent and Sean Peoples), Reading Solaris to the Great Moorool, 2014, mixed media installation and performances, dimensions variable.
Courtesy the artists

Techno Park Studios
15 Techno Park Drive, Williamstown 3016.
(03) 9397-6344.
www.technoparkstudios.com
Techno Park Studios will be closed for October.

Ten Cubed Collection
1489 Malvern Road, Glen Iris 3146.
(03) 9822-0833.
info@tencubed.com.au
www.tencubed.com.au
Tues-Sat 10.00 to 4.00.
A private collection of contemporary art, open to the general public.
To Dec 10 Jonathan Delafield Cook.

       
Left: Jonathan Delafield Cook, Duck Nest I, 2010, charcoal on primed linen
Right: Jonathan Delafield Cook, Tetra Squamosa, 2013, charcoal

THIS IS NO FANTASY
108-110 Gertrude Street, Fitzroy 3065.
(03) 9417-7172.
info@thisisnofantasy.com
www.thisisnofantasy.com
Tues-Fri 10.00 to 5.00, Sat 12.00 to 5.00, or by appt.
To Oct 11 Blood Milk by Owen Leong.
Oct 18 to Nov 8 Paper Trails by Victoria Reichelt and Carly Fischer.

Tolarno Galleries
Level 4, 104 Exhibition Street, Melbourne 3000.
(03) 9654-6000.
Fax 9654-7000.
mail@tolarnogalleries.com
tolarnogalleries.com
Director: Jan Minchin (member of ACGA).
Tues-Fri 10.00 to 5.00, Sat 1.00 to 5.00.
To Oct 11 Robert Rooney.
Oct 18 to Dec 13 Dan Moynihan.

Toorak Village Art Fair
Toorak Road, Toorak 3142.
Director: Tony Fialides 0419-005-052.
www.toorakvillage.com.au
Free event.
Oct 20 to Nov 16 Original paintings and drawings displayed in shop windows of Toorak Village.
All art is for sale.

Town Hall Gallery
Hawthorn Arts Centre,
360 Burwood Road, Hawthorn 3122.
(03) 9278-4626.
townhallgallery@boroondara.vic.gov.au
www.townhallgallery.com.au
Tues-Fri 10.00 to 5.00, Sat-Sun 11.00 to 4.00, closed Mon and public hols.
To Oct 12 Composing Common Worlds – Sam Leach, Juan Ford, Stanislava Pinchuck (MISO), Cameron Robbins, Laura Woodward and Hanna Tai. Read more
Oct 21 to Dec 17 Direction Now – a touring exhibition celebrating artists using elements of abstraction such as the lyrical, gesture, texture and colour field to convey an individual expression.

Toyota Community Spirit Gallery
Toyota Australia,
155 Bertie Street, Port Melbourne 3207.
0419-570-846.
www.watcharts.com.au/toyota.html
Mon-Fri 9.00 to 5.00.
To Nov 5 madART – featuring art and creative practice of Melbourne Automotive Designers.


^top Victorian Artists’ Society Gallery
430 Albert Street, East Melbourne 3002.
(03) 9662-1484.
admin@victorianartistssociety.com.au
victorianartistssociety.com.au/exhibitions
Oct 9 to 14 (opening Fri Oct 10, 7pm) Taboo – Polish Art Foundation Incorporated.
Daily 10.00 to 4.00.
www.polishartfoundation.org.au

Vivien Anderson Gallery
470 Dandenong Road, Caulfield North 3161.
(03) 9509-0255.
Fax 9509-3138.
info@vivienandersongallery.com
www.vivienandersongallery.com
Wed-Fri 11.00 to 5.00, Sat 11.00 to 4.00 or by appt.
Specialising in exhibition and representation of Australian indigenous artists for 25 years.
To Oct 18 Paintings from the Ngaanyatjarra lands by Warakurna Artists and Tjarlirli Arts.
Oct 22 to Nov 15 Gali Yalkarriwuy Gurruwiwi, Trevor Gurruwiwi and Djirrirra Wunungmurra – new bark paintings, larrkitj and Banumbirr (Morning Star Poles).


^top Walker Street Gallery and Arts Centre
Cnr Walker and Robinson streets, Dandenong 3175.
(03) 9706-8441.
walkerstgallery@cgd.vic.gov.au
www.walkerstgallery.com.au
Mon-Fri 11.00 to 5.00, Sat 11.00 to 3.00, closed Sun and public hols.
Oct 10 to 20 (opening Thurs Oct 9, 6.30pm) Ron Rado Prize – an annual awards exhibition for fine art students of Chisholm TAFE. Art works in various media including ceramics, print making, photography, sculpture and mixed media. Oct 30 to Nov 8 (opening Wed Oct 29, 6.30pm) FIRSTHAND 2014 – Graduating Students from the Advanced Diploma of Creative Product Design at Chisholm Dandenong.

West Space Inc
Level 1, 225 Bourke Street, Melbourne
info@westspace.org.au
www.westspace.org.au
Tues-Sat 12.00 to 6.00.
To Oct 4 Gallery 1: SELVEDGE, ORDER, RUPTURE by Sarah CrowEST.
Gallery 2: Shelves, Walls and Other Structures by Akira Akira.
Gallery 3: Dreams that I’ve thrown down the hall by Grant Nimmo.
Back Space: The performance of an act by someone who could have done by Elena Betros.
Artist talk: Thurs Oct 2, 5.30-6.30pm.
Oct 10 to Nov 8 (opening Thurs Oct 9, 6-8pm) Front Space and Gallery 1:Chardonnay Beach and Wine Boutique by Guy Benfield.
Gallery 2: Danae Valenza.
Gallery 3: La Folla Oceanica (The Oceanic Mass) by Kit Wise.
Back Space: 7 vs 9 by Isabelle Sully and Lewis Fidock.
Artist talk: Thurs Nov 6, 5.30-6.30pm.

Whitehorse Artspace
Box Hill Community Town Hall,
1022 Whitehorse Road, Box Hill 3128.
(03) 9262-6250.
www.whitehorseartspace.com.au
Tues-Fri 10.00 to 4.00, Sat 12.00 to 4.00.
Oct 16 to Nov 8 Wind of Change – features Chinese brush paintings by artist Echo Wu and her students, who display their multiple skills with studies of plants and wildlife using traditional inks, modern watercolours and brushwork in new innovative ways.

William Holt Gallery
1990 Tarra Valley Road, Tarra Valley 3971.
(03) 5186-1342.
0419-206-358.
www.williamholtart.com
See listing in VIC section.

William Mora Galleries
60 Tanner Street, Richmond 3121.
(03) 9429-1199.
Fax 9429-6833.
mora@moragalleries.com.au
www.moragalleries.com.au
Director: William Mora.
Wed-Fri 10.00 to 4.00, or by appt.

Women’s Art Register
Richmond Library,
415 Church Street, Richmond 3121.
0424-333-136.
womensartregister@yahoo.com
www.womensartregister.org
Slides and information on 2000 women artists available for loan Australia-wide.


^top Yarra Sculpture Gallery
Contemporary Sculptors Association
117 Vere Street, Abbotsford 3067.
(03) 9419-6177.
yarrasculpturegallery@gmail.com
www.yarrasculpturegallery.com.au
To Oct 5 FLOWER new works by 25 artists, curated by David Waters.
Opening Sat Nov 1, 3-6pm: Changing Landscapes by Candy Stevens.

Yering Station Gallery
38 Melba Highway, Yarra Glen 3775.
(03) 9730-0102.
artgallery@yering.com
www.yering.com
Contact: Savaad Felich.
Mon-Fri 10.00 to 5.00, Sat-Sun 10.00 to 6.00.
Oct 3 to Nov 23 Main Gallery: The Wild Life by Justin Stone.
Matt’s Bar: Altered by Shayden Fitcher.